Najlepszy czas na spróbowanie naturyzmu jest teraz

Ten tytuł tylko pozornie brzmi jak z jakiegoś poradnika kołczingowego – chociaż fakt, najlepszy czas na spróbowanie nowych rzeczy zawsze jest „teraz”. Sytuacja związana z wirusem sprawia, że 2020 to faktycznie dobry rok, żeby wypróbować naturyzm. I to z co najmniej dwóch powodów.

Wirus, mikrowyprawy i nowe doświadczenia

Przez pandemię podróżowanie stało się niepewne – odwołane loty, pociągi, noclegi, obawy co do bezpieczeństwa. To wszystko sprawiło, że dla wielu ludzi długie wakacje odpadły. W tym roku będziemy podróżować bliżej i na krócej. Częściej będziemy też szukać mniej uczęszczanych miejsc – a takie są właśnie najlepsze do spróbowania naturyzmu.

Obecna sytuacja wokół wirusa to dobra okazja, żeby zainteresować się mikrowyprawami – odkrywaniem dzikich, egzotycznych, nieznanych miejsc w niedalekiej odległości. Plaże naturystów często są zlokalizowane w ustronnych miejscach – może to być świetny cel wycieczki. Warto poszukać tych znajdujących się w pobliżu – na przykład na Naszej Naturystycznej Stronie lub na tamtejszym forum. A kiedy nie żadnej blisko – to warto znaleźć własne miejsce! Naturyzm w Polsce nie jest nielegalny ani nie jest ograniczony do wyznaczonych miejsc – zaledwie dwie plaże naturystów w Polsce są oznaczone (a sam temat legalności bycia nago pojawi się jeszcze na blogu). Na przykład ustronne miejsce nad rzeką idealne nadaje się do zrzucenia ubrań i odświeżającej kąpieli podczas wycieczki rowerowej.

Ale naturyzm to nie tylko leżenie na plaży i pluskanie w wodzie. Jeżeli naturyzm ma oznaczać kontakt z naturą, to… na plaży nie ma jej zbyt wiele. Naturyści na całym świecie robią nago różne rzeczy. Spływ kajakiem? Piknik na leśnej polanie? Spacer? Morsowanie? To wszystko można zrobić bez ubrań. Nawet najkrótsza wycieczka zmieni się w całkowicie nowe doświadczenie.

Zapomnieliśmy, że mamy zmysł dotyku

Cała sytuacja wokół wirusa to dobra okazja, żeby zacząć podróżować inaczej – zamiast poznawania nowych miejsc skupić się na poznawaniu nowych doświadczeń. A zdjęcie ubrań daje ich całą masę. Skóra to nasz największy organ – u dorosłego człowieka ma ok. 2 m2 powierzchni. Poprzez to, że niemal ciągle ją chowamy pod ubraniami, znacznie ograniczyliśmy kontakt ze światem poprzez zmysł dotyku. Robimy to właściwie wyłącznie dłońmi. Na co dzień tego nie zauważamy, bo się do tego przyzwyczailiśmy. Zdjęcie ubrań można porównać do wyłączenia komputera – kiedy wiatrak przestanie szumieć, nagle okazuje się, że świat brzmi zupełnie inaczej. Po zdjęciu ubrań nagle przypomnimy poczucie wiatru, słońca, chłodu, wody na gołej skórze. Coraz większą popularność zdobywają idee mocniejszego obcowania z przyrodą, np. kąpiele leśne. A jak brać kąpiel, to najlepiej nago!

A kiedy nie możesz zdjąć wszystkich ubrań, zdejmij buty. Tak, zgadza się. Na początku pandemii i lockdownu, kiedy wyjścia z domu zostały mono ograniczone, zacząłem chodzić boso. Krótszy czas spędzany na zewnątrz nadrabiałem mocniejszymi doznaniami. Spodobało mi się i do dzisiaj na krótsze wyjścia i spacery idę bez butów (klapki w plecaku, w razie konieczności). Przy chodzeniu boso każdy krok to nowy, bardzo intensywny kontakt z podłożem. Można powiedzieć, że człowiek czuje, że idzie. Doskonale czuć zmiany nawierzchni, temperatury, szczegóły tekstury – rzeczy, których nie czuć w butach. Oczywiście jak każda nowa rzecz, wymaga to pewnego przyzwyczajenia i najlepiej zaczynać powoli.

Nic nie szkodzi spróbować

Zdjęcie ubrań daje zupełnie nowe doznania, których istnienia, chowając się niemal całe życie pod tekstyliami, nie jesteśmy świadomi. Słońce, wiatr, chłód, woda – to wszystko jest po drugiej stronie ubrań. Naturyzm z powrotem przywraca te doznania człowiekowi. Ja, odkąd spróbowałem pływania nago, pływanie w kąpielówkach nie sprawia mi żadnej przyjemności – wolę w ogóle nie wchodzić do wody niż wchodzić w majtkach. Najwyżej uznasz, że naturyzm nie jest dla ciebie – i to też będzie w porządku. Przynajmniej spróbowałaś/eś i wiesz, czego nie lubisz.

Jeden komentarz do “Najlepszy czas na spróbowanie naturyzmu jest teraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry